Ovog su se proljeća izmjenjivala kišna i topla razdoblja što je pogodovalo množenju insekata, a osobito komaraca. Svi koji su imali prilike biti na otvorenom u kasno popodne i navečer potvrdit će da su ih komarci doslovno izjeli. Nasrtljivi su, ima ih mnogo i čovjek ih jednostavno ne stigne tjerati od sebe.
Ubodi insekata posebno su neugodni maloj djeci. Ne samo da su neki od njih bolni, da mogu prenijeti neke bolesti, već djeca češkanjem mjesta koje svrbi mogu iziritirati kožu do razine da si naprave ranicu i infekciju.
Nažalost, jedini način da se borimo protiv ugriza su razna sredstva koja stavljamo direktno na kožu.
Ako ne želite na dječju kožu stavljati kupovna sredstva protiv komaraca i drugih insekata, pokušajte sa starim receptima na bazi prirodnih, biljnih ekstrakata.
MORATE ZNATI OVO:
Djecu obucite u svijetlu odjeću, idealno u bijelu, jer komarce više privlače tamne boje.
Što veći dio tijela prekrijte odjećom. Iako će piknuti i preko tkanine, pokrivena ramena, nožice i šeširić donekle će smanjiti broj ugriza.
Držite se podalje od ustajale ili svježe vode, jer komarci najviše vole zujati oko izvora vlage. Iz istog razloga više će gristi osobe koje su vlažne ili znojne.
Kuhajte im hranu začinjenu svježim češnjakom. Najidealnije bi bilo namazati se češnjakom, ali njegov sok je jak i mogao bi u kombinaciji sa suncem i znojem naštetiti koži vašeg mališana. U obzir dolaze kapsule na bazi češnjaka i hrana bogata češnjakom koja će iznutra napraviti “mirisnu” zaštitu od komaraca.
Komarci navodno ne vole ni vitamin B1 jer u organizmu stvara “hemiju” koja se tim dosadnim zujalicama jednostavno ne sviđa.
Prirodna, ekološka eterična ulja
Idealno bi bilo izmiješati nekoliko različitih ulja radi boljeg učinka. Nekoliko kapljica eteričnog ulja pomiješajte s maslinovim ili bademovim uljem i nanesite na djetetovu kožu. Omjer kojeg se dobro držati je 10 kapljica eteričnih ulja na 100 ml bademovog ulja. Od provjerenih i učinkovitih pokušajte sa uljima: kadulje, citronele, limunskog eukaliptusa, cimeta, ružmarina, limunske trave, cedra, paprene metvice, klinčića, geranija, verbene, lavande, bora, bosiljka, crnog papra i češnjaka.
Ukoliko se dijete u međuvremenu kupalo ili špricalo vodom, nanesite sredstvo nakon kupanja ponovno.
Eterična ulja kupujte od provjerenih proizvodača na lokalnoj tržnici ili u trgovinama zdrave hrane. Nikako na kožu nemojte nanositi ulja koja su namijenjena za osvježavanje prostora i koja se koriste grijanjem u keramičkim lampicama! Ono što ide direktno na kožu su esencijalna ili eterična ulja. Svakako se posavjetujte s proizvođačem oko nanošenja ulja direktno na kožu.
komarci
Domaći recepti
1. Oko 100 grama klinčića potopite u pola litre alkohola i ostavite da stoji četiri dana. Svakog jutra i večeri ovu otopinu malo promiješajte. Nakon četiri dana u otopinu dodajte 100 ml bademovog ulja i dobro promiješajte. Smjesu stavite u raspršivač i poprskajte po koži.
2. Ekstrakt vanilije navodno je vrlo učinkovit u rastjerivanju komaraca. Neki kažu da je dobro namočiti odjeću u vodu s ekstraktom vanilije. Neki preporučuju da se nakapa nekoliko kapljica u bademovo ulje i potom namaže po koži ili pomiješa s vodom i poprska po koži.
3. Domaći sprej protiv insekata napravit ćete tako da dobro izmućkate 100 ml destilirane vode, 30 ml bademovog ulja, 10 kapljica eteričnog ulja mente i 10 kapljica eteričnog ulja lavande.
4. Svakog dana popijte 2 čajne žličice jabučnog octa (može i u salati ili pomiješano s vodom) ili nezaslađenu limunadu od 1/2 limuna
Istjerajte komarce iz svog doma prirodnim putem
Kako bi svoj dom oslobodili od nasrtaja komaraca, možete se poslužiti nekim mudrim trikovima.
Iscijedite sok češnjaka, pomiješajte ga s vodom i pošpricajte oko terase ili balkona. Isto možete napraviti i sa proizvodima koje imate u domu, a koji su na bazi mentola (npr. vodica za ispiranje usta pomiješana s vodom). Komarci će bježati i od nekih biljaka kao što su drvo limuna, ružmarin, lavanda, vlasac, mačja metvica, menta, bosiljak, neven ili geranije.
Protiv komaraca učinkovite su i svijeće na bazi lavande i citrusa.
Napravite zamku za komarce i to tako da uzmete plastičnu bocu od vode ili soka od 2 litre. Odrežite dio na vrhu gdje se boca počinje sužavati. Odrezani dio okrenite i umetnite u rupu od boce tako da dobijete ljevak (tako da je grlo boce okrenuto prema dnu boce). Potom napravite šećerni sirup. Jednu šalice vode prokuhajte do vrenja. U nju ubacite jednu šalicu šećera. Kada se šećer potpuno otopi, u to dodajte dvije šalice hladne vode, miješajući kako bi dobili šećernu otopinu. Kad se ova otopina ohladi do 32 C, dodajte suhi kvasac. Tu otopinu sipajte u bocu i poklopite odrezanim ljevkastim dijelom okrenutim prema dolje. Zalijepite dva dijela boce selotejpom da sve skupa drži. Kvasac će početi fermentirati i otpuštat će CO2 kojeg komarci vole. Uz to, komarci vole vlažne prostore i tamno, pa bocu možete obložiti crnim papirom. Ova klopka sigurno će djelovati, ali novu treba napraviti svake 2 sedmice.
I na kraju, imajte na umu da znanost još nije rasvijetlila pitanje zašto komarci nekog grizu, a nekog ne. Isto tako, ne znamo zašto neki od ovih recepata djeluje kod jedne osobe, a kod druge ne djeluje uopće. Navodno sve ovisi o hemiji tijela, hrani koju jedemo, pa čak i hormonalnom statusu u tijelu. Ipak, od ovih preparata koji su biljni i prirodni nećete naštetiti organizmu svog mališana niti odraslih ukućana, pa možete isprobati sve dok ne nađete neki koji vam najbolje odgovara.
izvor: novi.ba
0 komentari:
Post a Comment